फेसबुकलाई पछि पार्दै चिनियाँ वीच्याट बन्यो विश्वकै मूल्यवान समाजिक सञ्जाल कम्पनी

खबर कुरा
१३ श्रावण २०७७, मंगलवार

चिनियाँ सामाजिक सञ्जाल संचालक कम्पनी टेन्सेन्ट विश्वकै मूल्यवान सामाजिक सञ्जाल कम्पनी बन्न सफल भएकोछ ।

टेन्सेन्टले अमेरिकी सामाजिक सञ्जाल फेसबुकको व्यापारलाई पछाडि पारेको छ । मंगलबार कारोबार समय खुलेसँगै बजार मूल्य ६७० बिलियम अमेरिकी डलर पुगेसँगै टेन्सेन्ट विश्वकै सबैभन्दा मूल्यवान कम्पनी बन्न सफल भएको हो ।

टेन्सेन्ट लोकप्रिय चिनिया सामाजिक सञ्जाल वी च्याट र अनलाइन गेमको संचालक कम्पनी हो । फेसबुकको मंगलबारको बजारमूल्य ६५७.८३ विलियन अमेरिकी डलर (५ दशमलव २ ट्रिलियन हङ्कङ डलर) रहेको छ । यदि यो कम्पनीको प्रतिसेयर मूल्य बजार बन्द हुने बेलासम्म ५३३ हङकङ रह्यो भने टेन्सेन्ट विश्वकै सातौं ठूलो कम्पनी बन्नेछ ।

दुई हप्ता अघि मात्र, चिनियाँ इकमर्स कम्पनी अलिवावाले फेसबुमाथि हावी हुँदै ६७३ विलियम अमेरिकी डलरको छैठौं ठूलो कम्पनी बन्न सफल भएको थियो । हङकङ स्टक एक्स्चेन्जमासेयर मूल्य १० प्रतिशतले बढेसँगै अलिबाबाले फेसबुकलाई पछाडि पारेको थियो ।

विश्वभरी अमेरिकी प्रविधि र इन्टरनेट कम्पनीहरुकै अहिलेसम्म बोलवाला रहेको थियो । तर, पछिल्लो दिनमा चिनियाँ प्राविधिक कम्पनीहरुको विकास तिब्र गतिमा हुँदै आएको छ । अमेरिकाले चीनको प्रौद्योगिक विकास रोक्नका लागि व्यापार युद्धदेखि विश्वव्यापी प्रतिबन्धका अनेकौं खेल खेले पनि सफल हुन सकेको छैन ।

फाइभ जी मा चीनको नेतृत्वदायी भूमिकाकै कारण अमेरिका प्रविधिको क्षेत्रमा पछि पर्दै जान थालेको छ । चिनियाँ इकमर्स कम्पनीहरुको विस्तार दिनप्रतिदिन बढ्दै गएको छ ।

‘चीनको बढ्दो जीडीपीका कारण चिनियाँ कम्पनीहरु उत्कृष्ठ १० या उत्कृष्ट १०० भित्र पर्दै गएका छन्’, एभरब्राइट सन हङकाईका व्यवस्थापन रणनीतिकार केनी वेन भन्छन्, ‘यो प्रवृति भविष्यमा पनि देखिनसक्छ । तर अमेरिका र चीनबीचको सम्बन्ध एवं कोरोना महामारीका कारण अवस्था केही जटिल बन्नसक्छ ।

टेन्सेन्टको इकोसिस्टममा खेल, सोसल नेटवर्किङ, मोवाइल भुक्तानी, संगीत र भिडियो साथमा क्लाउड जोडिएका छन् । वी च्याट सामाजिक सञ्जाल म्यासेज, मोवाइल भुक्तानीको प्रयोग विश्वका १ अर्ब भन्दा बढी मानिसहरुले गर्दै आएका छन् । टेन्सेन्ट विश्वव्यापी मोवाइल गेमको पावर हाउस बनेको छ ।

यसमा तपाइको मत

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*